Joga i medytacja wzajemnie się uzupełniają i pozwalają na osiągnięcie zarówno lepszych efektów praktyki, jak też i odnalezienie wewnętrznej równowagi i harmonii
Ucząc się jogi uczymy się przede wszystkim tego, jak się rozluźnić, zrelaksować i skoncentrować. Ale są to również bardzo ważne elementy samej medytacji. Warto więc pogłębić swoją praktykę medytacji, żeby osiągnąć stan głębokiej, stabilnej, trwałej, kontemplacyjnej obserwacji określany jako „dhyana”
Dhyana jest siódmym stopniem (na 8-stopniowej ścieżce Astanga Jogi). Przebycie tej drogi wiąże się z osiągnięciem całkowitego wyzwolenia i osiągnięciem wszystkich poszukiwań czyli„samadhi”.
Zdrowe ciało
Rozwój umysłowy
Wzrost intelektualny
Samowiedza
Medytacja powinna odbywać się codziennie. Jeżeli nie pozwala na to twoja praca, postaraj się przynajmniej medytować kilka razy w tygodniu. - najważniejsza jest motywacja, nawet jeżeli masz opory albo przekonanie że nie potrafisz medytować nie zniechęcaj się- próbuj
Pamiętaj o prawidłowej posturze w trakcie medytacji. Musisz mieć wyprostowane plecy i kręgosłup, klatkę piersiową otwartą, rozluźnione barki i ręce
Medytuj o tej samej godzinie i w tym samym miejscu. Przyzwyczaj swoje ciało i umysł do danego miejsca i pory medytacji. Umysł i ciało to niewolnicy nawyków i przyzwyczajeń, po kilku udanych sesjach medytacyjnych w ten sposób będzie ci o wiele łatwiej wprowadzić się ponownie w medytację.
Nie medytuj w swoim łóżku, bo po prostu zaśniesz – twój umysł i ciało będą kojarzyły to miejsce tylko ze snem, a w medytacji chodzi przecież o coś zgoła innego.
Wybierz najbardziej pasującą tobie technikę medytacji i trzymaj się jej. Po wypróbowaniu kilku technik medytacji zdecyduj się na taką, która przynosi najlepsze efekty, lub z którą po prostu czujesz się dobrze.
Nie rezygnuj z obranej techniki zbył szybko, poczekaj, aż przyniesie owoce. Zaczynaj od krótkich, pięci – 10-minutowych sesji.
Osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z medytacją powinny zacząć od skupienia się na jakiejś konkretnej rzeczy. Najczęściej jest to proces oddychania, ale równie dobrze może to być zmywanie naczyń lub wpatrywanie się w płonącą świeczkę.
Można też wypróbować technikę mantry, która pozwala na wprowadzenie się w stan medytacji za pomocą regularnego, jednostajnego wypowiadania konkretnego słowa lub formuły.
Możesz również zamknąć oczy i wyobrazić sobie jakąś dobrze kojarzącą się postać lub rzecz. Najistotniejszą kwestią w tym wszystkim jest jednak to, żeby maksymalnie się skoncentrować.